Aktuality

18. listopadu 2019 Vodnářská zahrada

Srdečně vás všechny zdravím z PermaNetu. Máme za sebou 10. výročí, oslava byla velkolepá, spojená se křtem Alenčiny knihy Líná zahrada. Před sebou máme fesťák Avalon v Uherském Hradišti a pak už nový web. Tak tímto se kamarádi s vámi loučím, jelikož na nových stránkách tato platforma již nebude. Děkuji všem, kdo mi za ta léta psali, posílaly fotky z dovolených a ze svých chalup, chat, zahrad a balkonů.

ZATO na novém webu bude blog, kde se setkáte se svojí starou známou Permakachnou. Ta se na vás a vaše meilíky moc těší. Přeji vám krásný a pohodový listopad a Adventem vás již bude provázet moje přítelkyně.

Milánek

14. října 2019 Vodnářská zahrada

Ahoj všichni, máme za sebou perný týden s grantem pro MAS Střední Vsetínsko a naprosto úžasný víkend v Ekocentru Loutí na Slapech, kde jsme s partou naprosto skvělých lidí probírali témata komunitního bydlení a života. Naštěstí mně intuice navedla na Hradeckou dálnici a tak jsme se vyhnuly D1 s hořící cisternou. Děkuji za majlíky a fotky a přeji všem krásné podzimní dny.

Milánek

30.září 2019 Vodnářská zahrada

Ahoj z PermaNetu. Blíží se oba profesní kurzy. Ten profesní je již skoro plný na ten lektorský se ještě můžrtr hlásit ale pospěšte si. kapacita je jenom deset účastníků.

Milánek

23.září 2019 Vodnářská zahrada

Ahoj všichni, jelikož jste se hojně ptaly na kurzy na příští rok, v sekci Kalendář akcí máte čerstvou nabídku. Je ještě bohatší, než ta letošní. Moc se na Vás těším.

Milánek

18.září 2019 Vodnářská zahrada

Máme za sebou poslední letošní praktický zahradový kurz Líná zahrada, zaměřený na úrodu a semenaření a bylo to naprosto super, Moc se těším na příští rok.. chystáme řadu novinek, mimo jiné i VIP kurz pouze pro VYVOLENÉ.

Milánek

9.září 2019 Vodnářská zahrada

Moc vás všechny zdravím a těším se na  ty, kteří v sobotu přijedete. Počasí je teď dost depresivní, tak si nezapomeňte dělat věci pro radost a povzbuzení nálady sebe i všech ostatních. Mám vás rád a přeji všem, aby se vám dařilo.

Milánek

2.září 2019 Vodnářská zahrada

Ahojte kamarádi a známí. Děkuji za maily a za pozvánky na akce. Mám zapsáno v diáři a s některými se letos ještě uvidím. Těším se na ty, kdo k nám přijedete na poslední Línou zahradu a přeji všem krásné dny konce léta.

Milánek

26.srpna 2019 Vodnářská zahrada

Ahojte všichni. Prázdniny se blíží ke konci a nám se blíží termín posledního kurzu Líná zahrada. Můžu slíbit že bude nejlepší ze všech čtyřech, protože si odnesete domů nejen nabyté zkušenosti ale i produkty, které si vyrobíte a také semínka k jarním výsevům. Na všechny se moc těším.

Milánek

20.srpna 2019 Vodnářská zahrada

Ahoj přátelé, prázdniny se blíží ke konci a já vám všem děkuji za maily, fotky a pozdravy z dovolených. Blíží se termín posledního letošního kurzu Líná zahrada zaměřeného na semenaření a zpracování úrody za zahrady. Pospěšte si, kurz se rychle plní.

Milánek

5.srpna 2019 Vodnářská zahrada

Ahojte všichni. Máme po minifestu. Bylo to super. Kolem dvouset návštěvníků, tradičně skvělé počasí, dobrá kuchyně, skvělá kultura…prostě super. Děkuju všem, kdo mi psaly z dovči. Je skvělé, že si to užíváte. Děkuju za krásný fotky a videjka z akcí. Mám vás všechny rád. Pište, posílejte fotky a videa a spolupracujte. Je to potřeba víc než kdy jindy.

Milánek

15. července 2019 Vodnářská zahrada

Ahojte všichni. Máme po dovči a tak se zase hlásím. Dík za všechny krásný mailiky. Mám radost, že se vám na těch vašich zahrádkách tak daří. Pište dál, posílejte fotky. Ty svoje upravuji a brzy budou na FB.          Přeji krásné prázdninové dny

Milánek

17. června 2019 Vodnářská zahrada

Ahoj všichni, děkuji za maily. Kdo budete mít chuť, přijeďte. V pátek 21.6. pořádají naši kamarádi v Růžďce první Hudební kavárnu. Najdite si ji na facebooku a přijeďte. V sobotu je kurz Voda v  líné zahradě ale je už plně obsazený. Mějte se letně.

Milánek

10. června 2019 Vodnářská zahrada

Zdravím všechny. V sobotu proběhla akce Víkend otevřených zahrad. Máme otevřeno vždy jen v sobotu, protože ctíme neděli jako volný den (pokud to jde). Akce byla super, moc se líbila návštěvníkům i nám. Tak že zase za rok.

Milánek

3. června 2019 Vodnářská zahrada

Ahoj z PermaNetu. Máme za sebou 5P a bylo to zase, jako vždycky, super. Nádherné počasí, kopec lidí a kopec udělané práce. Všem moc děkujeme.

Milánek

28. května 2019 Vodnářská zahrada

Ahoj všichni, děkuji za váš zájem o 5P. Těším se na vás. Jídla a pití bude dostatek.

Milánek

20. května 2019 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z PermaNetu. Blíží se termín 5P ve Vodnářské zahradě 31.5 – 2.6. Moc se na Vás těšíme.

Milánek

14. května 2019 Vodnářská zahrada

Ahoj všichni. Tak máme za sebou další kurz Líná zahrada. Bylo to skvělé. Další s tématem voda bude v červnu. Přihlaste se včas.

Milánek

6. května 2019 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z PermaNetu. Děkuji za všechny maily ke kurzu Líná zahrada. Bylo to super. V sobotu máme další plně obsazený kurz. Pokud máte zájem, tak na červnový kurz je ještě pět volných míst. Pospěšte si.

Milánek

29.dubna 2019 Vodnářská zahrada

Ahojte. Máme za sebou kurz Pěstování v líné zahradě a bylo to naprosto úžasné. 22 naprosto skvělých lidiček a další kurz Líná lesní zahrada nás čeká. Je totálně přeplněný a kurz Voda v líné zahradě, který bude v červnu už je také skoro plný. Moc se těším.

Milánek

23.dubna 2019 Vodnářská zahrada

Ahojte všichni. Děkuji za maily. Jak jste prožili Velikonoce? U nás to bylo v pohodě a poklidu. Máme před sebou kurz Pěstování v líné zahradě. Moc se na všechny těším.

Milánek

15.dubna 2019 Vodnářská zahrada

Ahoj všichni. Kurzy Líná zahrada se totálně plní. První dva jsou beznadějně plné, třetí skoro. Děkuji všem, kdo pomáhaly se sdílením a podporují naše aktivity.

Milánek

8.dubna 2019 Vodnářská zahrada

Máme za sebou Vynášení Morany na Potočném. Nádherné jarní počasí a skvělá setkání úžasných lidí. Blíží se nám termín Líné zahrady. Beznadějně zaplněný. Příště si musíte pospíšit. Ten další už je taky skoro plný.

Milánek

1.dubna 2019 Vodnářská zahrada

Ráno volal Andrej, že už má té řepky a toho svinstva, co pěstuje a vyrábí dost a že by se chtěl něco dozvědět o permakultuře a tak se přihlásil na květnový kurz Líná lesní zahrada. Pokud se s ním chcete setkat a pohovořit, můžete se také přihlásit.

Milánek

25. března 2019 Vodnářská zahrada

Ahojky, zdravím vás od nás. Chystáme se do Brna na přednášku Otevřené zahrady na Údolní. Zajímáte se o semenaření? Určitě se stavte.

Milánek

18. března 2019 Vodnářská zahrada

Všechny moc zdravím. Ve středu jedu do Prahy. Pro ty, co jste se ptaly, je to přednáška v lesní školce Hájenka 20.3. od 17 hodin na téma Boření mýtů v permakultuře.

Milánek

11. března 2019 Vodnářská zahrada

Ahoj všichni, děkuji za vaše jarní maily. První kurz Líná zahrada je už beznadějně plný ale můžete se klidně hlásit na ten druhý, zaměřený na tvorbu Lesní zahrady.

Milánek

4. března 2019 Vodnářská zahrada

Jaro se pomalu klube. Ještě pracujeme v domě ale chystáme i jarní výsadby a hlavně chystáme všechno potřebné na první letošní kurz Líná zahrada. Zatím je přihlášeno devatenáct lidí. Moc se těším.

Milánek

25. února 2019 Vodnářská zahrada

Zdravím všechny příznivce. Alenka přijela z Nymburka a Prahy s nadšením a mnohými novinkami. Máme kopec inspirací pro další práci. Chci také poděkovat za vaše maily. Chystáme se trochu uklidit Česko, tady u nás v Růžďce. A co vy?

Milánek

18. února 2019 Vodnářská zahrada

Zdravím všechny návštěvníky. Mám radost z nabídek semínek. Alenka zítra odjíždí do Nymburka, kde bude mít v místní Semínkovně přednášku. Pozvánku naleznete na fecebooku. Přeji pěkné předjarní? dny.

Milánek

11. února 2019 Vodnářská zahrada

Ahojte všichni. Děkuji za vaše maily. U nás taky taje a to je dobře. Když zima takhle pulzuje, dochází k lepšímu vsakování povrchové vody. Brzy napadne další sníh a pak zase roztaje a tak to půjde až do jara. Těším se na vaše další maily.

Milánek

4. února 2019 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z PermaNetu. Letošní zima je skvělá. jeden den obleva, druhý den déšť spláchne zbytky sněhu a třetí den napadne ještě víc sněhu, než bylo předtím. Vodní zdroje se doplňují již od loňského podzimu. Zahrada odpočívá a čeká na  jaro. Než se probudí, uklízíme, přestavujeme a těšíme se.

Milánek

28. ledna 2019 Vodnářská zahrada

Ahoj všichni. Zdravím vás z PermaNetu. Děkuji za vaše maily a nabídky a těším se na spolupráci.

Milánek

21. ledna 2019 Vodnářská zahrada

Všechny zdravím z Růžďky na počátku období vodnáře. Venku přituhlo. Máme za sebou Valnou hromadu a úžasné inspirace pro další léta. Vždycky mně fascinuje ta energie, když se rodí něco nového.

Milánek

14. ledna 2019 Vodnářská zahrada

Ahoj všichni. Srdečně vás zdravím z Vodnářské zahrady. Děkuji všem, kdo jste napsali. Děkuji za všechny ty krásné péefky a přáníčka. Většině z vás jsem již odpověděl, ostatním odpovím během dneška. Chystáme v sobotu Valnou hromadu a tak se moc těšíme.

Z Valašska Milánek

7. ledna 2019 Vodnářská zahrada

Tak všechny návštěvníky zdravím v novém roce. Jak se máte? Jak se vám dařilo v tom starém roce? Co plánujete v tom novém? Dejte o sobě vědět. Zajímáte nás!

Ze zasněžené Růžďky vás všechny zdraví Milánek

17. prosince 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z PermaNetu.

Máme za sebou Vánoční divadelní představení s dětmi v evangelickém sboru a před sebou návštěvu rodiny v Brně, kachnobraní, valnou hromadu MAS Střední Vsetínsko a stromeček. Tak že pěkně v poklidu do Vánoc. Nám i vám.

Milánek

10. prosince 2018 Vodnářská zahrada

Ahoj všichni, zdravím vás z Vodnářské zahrady.

Je sice hlášené sněžení z vyšších poloh ale zatím u nás prší. Už týden se doplňují vodní zdroje a to je dobře. Ještě na konci listopadu jsem zalíval nové výsadby stromů a půda pod nimi byla úplně vysušená.

Pokojný Advent vám přeje Milánek.

3. prosince 2018 Vodnářská zahrada

Advent začal tím, že se oteplilo a slezl všechen sníh. Pořád fouká silný vítr. Včera byl nárazový ale nenadělal žádné škody. Věnuji se meditacím a plánováním příštího roku.

Milánek

26. listopadu 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z Růžďky.

Máme za sebou pracovní setkání členů PermaNetu. Zazimovaly jsme zahradu, posbíraly mišpule, nasekaly dřevo a uložily do dřevníku a ještě popracovaly na Minifestu na sesuvu na příští rok. Máte se na co těšit.

Milánek

19. listopadu 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z Vodnářské zahrady.

Včera dopoledne byl ještě podzim. Odpoledne přišla zima. Napadl první sníh a celé krajina usnula. Je to jenom zdánlivý spánek. Pro mně se nic nezměnilo. Moje aktivita pokračuje až do Adventu.

Milánek

12. listopadu 2018 Vodnářská zahrada

Tak zase po týdnu zdravím.

Dneska jsme zpracovaly větrem zlomený smrk. Zjistili jsme že byl v minulosti zasažen bleskem. Kmen bude částečně na topení a ze zbytku budou kůly. Z větví budu vyrábět zahradní objekty. Už se těším.

Milánek

5. listopadu 2018 Vodnářská zahrada

Zdravím všechny z Vodnářské zahrady.

Zahrada ani zdaleka nezimuje. Znovu nakvétají kytky a raší semenáče letošních samovýsevů. Záhony jsou plné endívií, mišpule již dosáhly plné zralosti, sbíráme jablka a hrušky, poslední letošní václavky a dosbíráváme keřové aronie. Hotový roh hojnosti.

Milánek

17. října 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z Vodnářské zahrady.

Aktuální zpráva z Růžďky a okolí. Mediálně známý medvěd zabíjí na co narazí, prohání dřevaře v lesích a farmáře. Obecní zpráva, myslivci, ochranáři a policie vyčkávají, až napadne a zabije někoho z lidí a pak zakročí. Nechcete se někdo nechat zabít? Pomůžete tím místním farmářům i všem obyvatelům okolních vesnic. Přihlaste se.

Milánek

8. října 2018 Vodnářská zahrada

Zdravím z PermaNetu.

Máme namoštováno. Krásné počasí, deset pracantů, 150 litrů moštu. To co zbylo rozdáváme přátelům, kteří v sobotu nemohli přijít.

Milánek

1. října 2018 Vodnářská zahrada

Ahojky z PermaNetu. Právě chystáme na tuto sobotu komunitní moštování. Po růždeckých silnicích se potuluje gang indických běžců a v lesích kolem Růžďky zatoulaný medvěd. A takhle si u nás žijeme

Milánek

24. září 2018 Vodnářská zahrada

Všechny zdravím z PermaNetu.

Máme za sebou poslední letošní kurz a brzy se na našem webu objeví akce a kurzy na rok příští. Máte se na co těšit.

Milánek

17. září 2018 Vodnářská zahrada

Ahoj z Vodnářské zahrady.

Právě začaly pukat ořechy. To už pomalu končí léto a začíná období jablek. Vykrajuji a sušička jede na plný výkon.

Milánek

10. září 2018 Vodnářská zahrada

Máme vybagrováno. Terasu na výsadbu rakytníků, sklípek na uložení úrody ze zahrady, okolí zvířecího hospodářství pro dobudování kachníku a slepičárny a také značnou část jezírka. Zbývá ještě ruční práce. Tož jdeme na to.

Milánek

3. září 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím všechny z Vodnářské zahrady.

Máme před sebou Návštěvní den permakulturních projektů. V sobotu 8. září od 10 do 17 hodin nás můžete  navštívit a prohlédnout si zahradu. Navíc vás čeká pohoštění.

Milánek

27. srpna 2018 Vodnářská zahrada

Máme po dovolené a konečně zapršelo. Pořádně. Zahrada na to čekala dlouho ale jak se říká: kdo si počká, ten se dočká.

Milánek

13. srpna 2018 Vodnářská zahrada

Ahojky, všechny zdravím z PermaNetu.

Léto je v plném proudu. Máme zpracováno bobulové ovoce a letní jablka a právě dozrávají aronie a švestky. Dýně Oregon budou co nevidět. Keříčková rajčata jsou v plné zralosti a divoká rajčata začínají zrát. Naši zásobárnu také obohatil bezový sirup a likér. Letošní úroda je opravdu skvělá.

Miláne

24.července 2018 Vodnářská zahrada

Zdravím z Vodnářské zahrady.

Máme za sebou druhý ročník Minifestu na sesuvu a musím říct že to bylo fantastické. Zase jsme se od loňska kousek posunuli. Těším se na příští ročník.

Milánek

10.července 2018 Vodnářská zahrada

Ahoj z Vodnářské zahrady.

Chystáme všechno na MINIFEST NA SESUVU 2. Kosíme, hrabeme, tiskneme plakáty, uklízíme letní kuchyň. Všichni se na vás moc těšíme.

Milánek

4.července 2018 Vodnářská zahrada

Ahojky z Vodnářské zahrady.

Právě intenzivně pracujeme na idei nových podnájemníků pro náš přízemní byt. Máme zájem o dlouhodobé spolubydlící, kteří by se u nás cítili doma. Věřím že takové najdeme.

Milánek

26. června 2018 Vodnářská zahrada

Ahojky z PermaNetu.

Léto je v plném proudu. Trháme třešně a sbíráme jahody na marmeládu a šťávu, sbíráme kopce listové zeleniny a cukety a okurky už také dozrávají. Je to paráda, když zahrada produkuje takové množství jídla.

Milánek

19. června 2018 Vodnářská zahrada

Zdravím z PermaNetu.

Máme za sebou třetí praktický kurz z cyklu Líná zahrada. Skvělí studenti a kus udělané práce. Těšíme se na další kurz.

Milánek

11. června 2018 Vodnářská zahrada

Zdravím z PermaNetu.

Máme za sebou Víkend otevřených zahrad. Návštěvníků nebylo mnoho ale o to víc času jsem jim mohl věnovat. Děkuji všem za laskavou a přátelskou společnost.

Milánek

28. května 2018 Vodnářská zahrada

Ahojky z PermaNetu.

Květen pomalu končí a my máme za sebou dva praktické zahradové kurzy z cyklu Líná zahrada a chystáme se na Víkend otevřených zahrad. V sobotu 9.6. od 10 do 16 hodin se můžete přijít podívat.

Moc se na vás těším. Milánek

21. května 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně všechny zdravím.

Máme po kurzu Líná lesní zahrada a bylo to výživné. Počasí nám přálo, vzniklo kus lesní zahrady a nad hlavou nám zabzučel dron. Zážitků opravdu hodně. Těším se na další kurz Voda v líné zahradě.

Milánek

14. května 2018 Vodnářská zahrada

Ahojky z Vodnářské zahrady.

Začínáme opět s chovem indických běžců. Máme kačera a dvě kachny a navíc čtyři čerstvě vylíhnutá mláďata. Malí se mají čile k světu a velcí už na zahradě pilně pracují.

V sobotu nás čeká kurz Líná lesní zahrada. Na všechny se moc těšíme.

Milánek

7. května 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně všechny zdravím.

Máme za sebou Designérský kurz v Praze a první z praktických kurzů v rámci cyklu Líná zahrada. Příští bude 19. května a bude zaměřený na zakládání lesní zahrady. Přijďte se naučit jak pracovat na zahradě bez bolavých zad a mozolů.

Milánek

16. dubna 2018 Vodnářská zahrada

Zdravím všechny z Vodnářské zahrady.

Chystáme se zase do Prahy na další část PDC a DD a pak na kamerový kurz k Liborovi Kozákovi a pak už konečně na zahradu. Zahrada se na mě už moc těší a já zase na ni. Láska jako trám. Taky máte své zahrady tak rádi? Pište svoje zkušenosti na Info-permanet@seznam.cz

Milánek

9. dubna 2018 Vodnářská zahrada

Ahoj z Vodnářské zahrady.

Jaro to vzalo šturmem a tak jarní zahradní práce jsou v plném proudu. Až všechno vysejeme a vysázíme, zase se ozvu.

Milánek

3. dubna 2018 Vodnářská zahrada

Ahojky všichni. Jak jste prožili Velikonoce. My jsme měli návštěvu z Brna a užili jsme si to jak u nás tak i v Rožnově pod Radhoštěm ve skanzenu. Počasí bezva a také skvělý dlabanec a pro koledníky batikovaná vajca aj domácí pálené. Pište, moc se na vaše maily těším.

Milánek

27. března 2018 Vodnářská zahrada

Tak máme za sebou první část PDC ve Vile Flora a bylo to moc príma. Vlídné zacházení domácích a skvělí studenti. Těším se na pokračování.

Počasí zatím není vyhraněné. Jaro se přetahuje se zimou o kabát. Těším se až to jaro vyhraje.

Milánek

19. března 2018 Vodnářská zahrada

Ahojky z PermaNetu. Děkuji za krásné maily.

Minulý týden jsme byli pozvaní do Třinecké Trisie, kde jsme měli přednášku o Permakultuře. Sešlo se tam kopec fantastických lidí, Bylo to Super.

Ve čtvrtek odjíždíme do Prahy na Permakulturní kurz PDC ve Vile Flora na Vinohradech. Tam budou taky skvělí lidičkové. Moc se těšíme.

Pohodové předjarní dny přeje Milánek.

12. března 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z PermaNetu.

Mám dotaz, týkající se aktualit. Čtete je? Pokud ano, napište mi mail na info-permanet@seznam.cz a přidejte svoje letošní zážitky a na co se chystáte teď na jaro.

Krásné předjaří přeje Milánek

5. března 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z PermaNetu.

Mrazy zvolna slábnou a tak doplánováváme jarní práce na zahradě. Právě teď je čas dořezat uschlé a polámané haluze trnek a jabloní a už tu mám novou fůru koňského hnoje na kráterovou zahradu. Poštou nám přišla zásilka semínek, uklízíme zahradní pracovnu a chystáme výsadby do fóliáku. Už se dá sbírat zemina z krtinců a vyrývat první topinambury. Už se na zahradu moc těšíme.

Krásné předjaří vám přeje Milánek.

 

20.února 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z PermaNetu.

Zima na Valašsku sílí. Únorová nadílka sněhu a nadcházející mrazy dávají tušit, že prognostici opět přijdou zkrátka. I když v mírnějších obdobích konce ledna vykvetly sněženky, nyní zahrada usíná. Aktivita krtků skončila a všechno utichá. Není slyšet ani svistot cirkulárek. Je to období zalezlosti.

A do toho přijde taková slunečný den, jako bylo pondělí. Přehodil jsem všechny plány v diáři a vyjel s kolečky do zahrady převážet hnůj do kráterové zahrady. Byla to těžká paráda.

Krásné zimní dny Vám přeje Milánek.

13.února 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z PermaNetu.

Máme po Valné hromadě. Po právu jsme si rok 2017 pochválili jako rok úspěšný a rok 2018 považujeme za rok Velkých změn.

Na všechno se moc a moc těšíme.

Pohodový únor Vám přeje Milánek

5.února 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z PermaNetu. Tento týden se chystáme na Valnou hromadu. Zase se setkáme s kolegy a kamarády, abychom si naplánovali, čeho chceme v letošním roce dosáhnout, kam chceme směřovat. Budeme plánovat také nový web a vizi Vodnářské zahrady. Na všechno se moc těšíme.

Krásné zimní dny vám přeje Milánek.

29. ledna 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z Růžďky. Máme odvoleno a každý z toho máme nějaký pocit. Někdo juchá a někdo smutní, jiný zuří a někomu je to jedno.

Ráno jsem se procházel po zahradě a sbíral sněhem zakonzervovaná jablíčka a kadeřávek na obědový salát a uvědomil jsem si, že svoji povinnost jsem si splnil a teď mě zajímají jiné a pro mně podstatnější věci, jako je třeba to, co udělám na zahradě na jaře jako první. Tož tak.

Krásné zimní dny vám přeje Milánek.

 

22. ledna 2018 Vodnářská zahrada

Ahojte všichni. Zdravím vás z Permanetu. Dnes ráno jsme se psem vyrazili na vycházku do protějšího lesa a potom po louce zase zpátky domů. Obloha v sytě modré kontrastovala se zasněženými vršky stromů a prašan na louce fascinoval naší Mazlu k divokým hrátkám. Byl to po řadě pošmourných dnů opravdu požitek pro tělo i ducha.

Přeji krásné zimní dny. Milánek

15. ledna 2018 Vodnářská zahrada

MAS STŘEDNÍ VSETÍNSKO

MAS STŘEDNÍ VSETÍNSKO

Projekt Učíme sa spolem byl realizován za finanční podpory MAS Střední Vsetínsko, z. s.

Srdečně zdravím z Permanetu. MAS Střední Vsetínsko podpořilo naši žádost o dotaci na zahradní nábytek na konání našich komunitních akcí částkou 6 900,-Kč.

A teď něco o počasí:

Jako vždy prognózy selhaly. Jenom co znalci klimatu vyhodnotili, že letošní zima nebude za nic stát a že nás na jaře slimáci sežerou, přišli holomrazy. Vzhledem k tomu, že prognostici nepředpokládají žádný sníh, myslím že brzy napadne. Ať je to jak chce, buďto bude pěkná tuhá zima a nebo pěkná mírná zima a nebo pěkná zima tak akorát.

Z vodnářské zahrady vás zdraví Milánek.

9. ledna 2018 Vodnářská zahrada

Zdravím všechny návštěvníky našeho webu.

Děkuji všem, kteří mi napsali. Děkuji za sdílení zkušeností i za nabídky ke spolupráci. Na všechny se moc těšíme.

Z Vodnářské zahrady Milánek.

4. ledna 2018 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z Permanetu všechny příznivce zdravého rozumu. Těšíme se na spolupráci s vámi, kteří o ni stojíte. Doporučím jako dárek do nového roku film Malý pán. Je z roku 2015 a dá se stáhnout na Ulož to. Je o takových normálních věcech, jako je přátelství a přitom o tak zásadních věcech, jako je samota. Přátelství nám dává křídla a samota nám je stříhá.

Přeji vám do nového roku šťastný let.

Milánek.

19. prosince 2017 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím, letos naposledy, z Vodnářské zahrady.

Advent je časem nikoliv předvánočního spěchu ale zklidnění, meditací, povídání si s přáteli, dětmi, rodiči a prarodiči a úvah nad vlastním životem. Hodí se k tomu procházka po zahradě, vyjít si se psem do lesa nebo si sednout do křesla s hrnkem kávy, čaje nebo sklenkou vína.

My trávíme Advent také kreativní tvorbou a odpočinkem. Na příští rok máme spoustu nových nápadů a úkolů a na všechno se moc těšíme.

Přejeme vám klidné rozjímání a krásné Vánoční svátky.

Z Vodnářské zahrady Milánek

11. prosince 2017 Vodnářská zahrada

Srdečně zdravím z Permanetu. Nastává nám větrné období. Na zahradě je všechno v pohybu. Silný vítr si bere na hraní všechno, co jsem nestačil uklidit. Navíc je dost studený, tak je nejlepší sedět doma u kamen a tvořit, meditovat, poslouchat muziku a být v pohodě.

Advent se posunul do druhého týdne a tak s druhou svíčkou na věnci zapaluji i novou naději, že všechno se děje tak, jak má být.

Z Vodnářské zahrady Milánek.

 

4. prosince 2017 Vodnářská zahrada

Zdravím vás všechny z Vodnářské zahrady. Letos zima začala svou vládu mocně. Sněhu je kopec, další po troškách dopadává a mírně mrzne. Pod umrzlým sněhem zůstala uvězněná padaná jablka a zůstanou tam do oblevy dobře konzervována. Pak budou dosbírána, nakrájena a sušena a je jich tolik, že vydrží celou zimu. Nemusím kupovat žádné sladkosti. Sušená jablíčka poslouží ke kávě, do kaší i pudingu…

Krásný Advent vám přeje Milánek

27. listopadu 2017 Vodnářská zahrada

Všechny vás moc zdravím z Permanetu. Za oknem drobně sněží. Sníh je ještě mokrý, tak že se neudrží. Zima se hlásí tak po troškách.

Dokončil jsem nový Permakulturní kalendář na rok 2018. Pracuji také na interaktivním plánovacím kalendáři. Jak bude hotový, budou oba ke stažení na stránkách.

Chystáme pro vás také Vánoční dárek. Brzy ho na našich stránkách najdete.

Přeji vám všem krásný a pohodový týden a nezapomeňte, že advent je nejlepším obdobím pro rozjímání.

Z Vodnářské zahrady Milánek.

20. listopadu 2017 Vodnářská zahrada

Zdravím vás z Vodnářské zahrady. Dneska padal u nás první sníh. Držel se povětšinou na okolních lesích a pastvinách. Den byl slunečný a tak jsem jej využil na sběr jablek, sázení lípy a košíkářských vrb a rozvoz koňského hnoje na kráterovou zahradu. Pěkně jsem si toho užil.

Zahrada stále ještě nabízí spoustu potravin a bude to tak celou zimu až do jara. Kadeřávky a růžičkové kapusty přezimují i při tuhých zimách a topinambury je možno konzumovat kdykoliv je možné zarýt do země.

Užívejte si podzimu. Milánek.

13. listopadu 2017 Vodnářská zahrada

Zahrada už je téměř zazimovaná, česnek zasazený, kompost doplněný v záhonech, sklizené kapusty, kedlubny, ředkvičky a mladý hrášek. Padaná jablka sbíráme postupně a krájíme na sušení. Letošní úroda byla opravdu výživná.

Na příští rok chystáme první akreditovaný profesní permakulturní kurz u nás. Bude v Praze ve Vile Flora. Budeme také pokračovat v jednodenních praktických zahradových kurzech.  Máte se na co těšit.

Užívejte si podzimu. Z Vodnářské zahrady Vás zdraví Milánek.

8. listopadu 2017 Vodnářská zahrada

Tak jsme zase doma. Francie, hlavně Horní Svojsko nás uvítalo s přívětivou tváří. Když jsme přijeli pod Mont-Blanc, z nižších poloh sníh sjel, zůstal pouze na hřebenech a po celé tři týdny nás konejšilo sluníčko.

Pracovali jsme s Ivankou hlavně na budoucí podobě Vodnářské zahrady a Vodnářské galerie ale také jsme si užívali výletů a setkání s místními bylinkovými vílami. Bylo to velice inspirativní. Těšíme se na realizace.

Ivanka by měla u nás nastoupit jako dobrovolnice na příští sezonu, tedy od jara do podzimu a na Valašsko by se za námi měli přijet podívat i ony bylinkové víly ze Chamonix. Moc se těšíme.

Z Vodnářské zahrady vás zdraví Milánek

2. října 2017 Vodnářská zahrada

První noční mrazík a hned pěkná síla. Ráno byl na venkovní vaně souvislý led a kachnám voda v lavoře taky zamrzla. Z rostlin mráz udolal jen ačokču ale ta je stejně už na sklizení, tak že žádná škoda nevznikla. Máme setřepaná a sebraná jablka a tak že v neděli můžeme klidně odjet na pracovní dovolenou do Francie.

Z Vodnářské zahrady vás zdraví Milánek

26. září 2017 Vodnářská zahrada

Aktuálně dokončujeme zajímavý designérský projekt první a zatím  jediné permakulturní farmy  na Valašsku inspirované projektem Seppa Holzera. Sbíráme a zpracováváme úrodu (dužnoplodé růže, křen, bylinky, jablka, šípky, rajčata, pohanka…)  Chystáme přesun našich indických běžců do nového působiště a pracujeme na novém designu Vodnářské zahrady.

Na zimu a jaro 2018 chystáme dva profesní permakulturní kurzy. Máme se na co těšit.

Z Vodnářské zahrady vás zdraví Milánek

18. září 2017 Vodnářská zahrada

Z Vodnářské zahrady vás zdraví Milánek

Právě jsme sklidili část úrody ačokči a dužnoplodé růže, sbíráme padaná jablka a také cuket je kopec. Zajišťujeme hlídání naší zvěři na dobu našeho pobytu ve Francii a vzhledem k deštivému počasí provádíme úklidy, které jsme chtěli dělat až v zimě. Doplňují se vodní zdroje a to je dobře.

Přeji vám pěkné podzimní dny.

 

29. srpen 2017 Vodnářská zahrada

Prázdniny pomalu končí ale léto trvá.

Letošní léto bylo opravdu hutné. Praktické kurzy Líná zahrada, Týden lenošení, Mini fest na sesuvu, teambuildingová akce pro učitelky, obecní pouť…a to hlavní nás ještě čeká: svatba naší starší dcery, poslední z praktických kurzů z cyklu Líná zahrada s tématem semenaření a zpracování úrody a pak Savojské alpy jako prostor a čas pro tvorbu nové koncepce celého Permanetu a především Vodnářské zahrady. Vize, která se uskuteční v roce 2020. Máme se všichni na co těšit.

Z Vodnářské zahrady Milánek

31. červenec 2017 Vodnářská zahrada

Máme po dovolené. U moře? Ne. V Himalájích? Ne. Paříž nebo Benátky? Ne. Aha, tak zámoří? Ne. Slezsko. Kdo neznáte Osoblažsko tak doporučuji. Když připojíte Zlatohorsko a Krnovsko, nevíte kam dřív skočit.

Ve Vodnářské zahradě aktuálně chystáme Týden lenošení. Umíte lenošit? Vyzkoušejte si to.

Z Vodnářské zahrady Milánek

12. června 2017 Vodnářská zahrada

Máme za sebou víkend otevřených zahrad, zahrada vzkvétá novou výsadbou a výsevy, naše perma kachna sedí na vejcích a kolem ní se krčí dvě malá káčata a všechno je tak nějak v pohodě.

Z Vodnářské zahrady Milánek

5. června 2017 Vodnářská zahrada

Druhý kurz Líné zahrady máme taky za sebou. Byl stejně skvělý jako ten první. Skvělí účastníci, báječné počasí a nádherná atmosféra. Těším se na ten další. Voda v zahradě pro lenochy. Nenechte si ujít.

Z Vodnářské zahrady Milánek

15. května 2017 Vodnářská zahrada

Máme za sebou první z kurzu Líná zahrada. Bylo to skvělé, parádní atmosféra, skvělí účastníci. Moc se těšíme na další kurz.

Z Vodnářské zahrady Milánek

9. května 2017 Vodnářská zahrada

Duben byl skutečně aprílový a tak jsme se těšili na květen a ono je to stejné. každodenní deštíky udržují zahradu přemokřenou. Po bagrování jsem se těšil na ruční dodělávky a místo toho pracuji a uklízím v dílně. A to taky není špatné. Dlouho jsem to odkládal. Zřejmě se počasí neumoudří, dokud si neuklidím svůj nepořádek. Tak šup na to.

Z Vodnářské zahrady Milánek

18. dubna 2017 Vodnářská zahrada

A máme po Velikonocích.

Co nás čeká teď? Až pomine to deštivé a studené období dubna a počasí se umoudří, vypukne zahradní kreativita. Na to se vždycky těšíme nejvíc. Místečko po místečku sázet a sít, vylepšovat, upravovat, budovat… Naštěstí nás čeká týdenní pražský kurz PDC a vrátíme se posledního dubna. Snad bude květen k zahradníkům milostiv. Amen.

Z Vodnářské zahrady Milánek

11. dubna 2017 Vodnářská zahrada

Ahojky z Vodnářské zahrady. Je to mazec ale bagrování máme za sebou. Dva dni nám do toho vytrvale pršelo, tak že je zahrada jedno bahniště ale uděláno je všechno. Teď nás čeká už jen budování kachníku se skleníkem. Už se na to moc těším.

Z Vodnářské zahrady Milánek

13. března 2017 Vodnářská zahrada

Jaro je tady. Keře a stromy nalívají pupeny, jívy kvetou, sněženky a bledule si razí cestu ke slunci, kopřivy a křen otevírají lístky, kachny už snášejí vejce pravidelně. Sluníčko láká na zahradu něco dělat. Uklízíme větve a vyhrabáváme to, co opadalo ve větru z vrb. Jezírka jsou bez ledu a čistá.

Chystáme na březen bagrování dalšího většího jezírka, srovnávání nových pěstebních ploch a cest.

Z Vodnářské zahrady Milánek

27. února 2017 Vodnářská zahrada

Vodnářská zahrada se celý den koupe ve sluníčku. Ano, hledat jaro je trochu předčasné. Pozorný pozorovatel vnímá, že země ještě váhá a čeká zakolísání.

Nicméně právě nyní je čas třídit semena a čistit truhlíky, plánovat výsadby a opravovat zahradní nářadí. Brzy bude potřebné. Těšíme se.

Z Vodnářské zahrady Milánek

29. ledna 2017 Vodnářská zahrada

Zdravím všechny návštěvníky našeho webu.

Zima je jak má být. Intenzivní mrazy s teplotou v noci pod deset stupňů a přes den ani na sluníčku není vyšší než pět pod nulou. Oprávněně tedy věřím, že letošní sezóna bude plodná, bez invaze slimáků a jiných škůdců. Pokud nepřijdou destruktivní jarní mrazíky, máme se na co těšit.

Chystáme Valnou hromadu, kde budeme přijímat nové členy a představíme nový projekt.

Chystáme se také na novou permakulturní komunitu a na všechno se moc těšíme.

Z Vodnářské zahrady Milánek

16. ledna 2017 Vodnářská zahrada

Všechny moc zdravím z Vodnářské zahrady.

Aktuality pro zimní provoz. Když chodím ráno s naší Mazluškou po zahradě, sledujeme ve sněhu stopy nočních návštěvníků. Některé jsme přistihli ještě ráno, třeba zajíčka ušáčka. Srnečka nám nechala jen otisk kopýtek a mezi návštěvníky byla i lištička zrzečka, kuna, myška a koček spoustu, naše i cizí. Je to pěkné pozorování a baví nás to oba. Mě pohledem a Mazlušku čichem.

Užívejte si krásnou zimu a choďte na procházky do přírody.

Z Vodnářské zahrady Milánek

2. ledna 2017 Vodnářská zahrada

Moc se omlouvám všem nadšeným příznivcům naší Perma Kachny ale dnes se mi nepodařilo ji zmotivovat k psaní sliby, pamlsky ani pohrozením prstíku ty ty ty. Vzkazuje vám že vás má všechny moc ráda a do nového roku vám přeje od srdce aby jste ten rok 2017 prožili v poklidu, zdraví a lásce. Snažila se mi vnutit představu že když je rok 2017 rokem Kohouta, aby tedy tuhle rubriku dál vedl kohout ale my žádného kohouta nemáme, jen kachny, psa a kočku. Nějak si s tím nevím rady ale třeba ráno bude moudřejší večera.

Tož tak. Milánek

20. prosince 2016 Rúždecký kačinec

Fšecky vás moc zdravím. Aktuality sú také, že pět našich ogarů už to majú zasebú. Tož čekali zme to ale aj tak to bylo truchlivé. Naši povídali, že aj jedna z nás pude z domu. Snad nedajú mě.

Užste sa dívali na múj Perma dárek? Tož to sa kúknite.

Fšeckém vám přeju pěkné Vánoce. Užívajte si v klidu, futrujte sa z mírú, ať si nemosíte pořizovat nové háby a já sa vám po tych svátkoch zasej ozvu.

Vaša Perma Kachna

5. prosince 2016 Rúždecký kačinec

Tož vás fšecky zdravím z Vodnářskej zahrady.

Naši už pečú aj zelé majú naložené a sněhu co napadlo a fšecko sa fšecko rozpustilo a už zasej mrzne naholo. Tož také to je na Valašsku.

Mám pro vás Vánoční dárek. Kúknite sa na první stránku toho našeho webíku.

Pěkný advent aj svátky vám přeje vaša Perma Kachna

22. listopadu 2016 Rúždecký kačinec

Tož už je ta zima zesej prič. Cosi napadlo aj to jako zima vypadalo a zasej sa to rozpustilo, tož zme z teho zmatené. Šak už bude Advent. Naším ogarům už svíčka dohořává ale ten nový vypadá k světu. Tož je eště trochu slabší ale do jara eště cosi poroste aj zesílí. Máme sa naco těšit.

Mívajte sa pěkně.

Vaša Perma Kachna

2. listopadu 2016 Rúždecký kačinec

Tož vás fšecky moc zdravím. Podzim je jakýsi pošmúrný a eště pošmúrnější to budú miť naši ogaři. Povídali naša hospodyň, že pudú na pekáč. Tož tak sa to má. Šest ogarú na čtyři kače, tož to je moc. Šak zme takej enem obyčejné kače a ne dajaké hampejzové tyto…že?

Mívajte sa pěkně.

Vaša Perma Kachna

17. října 2016 Rúždecký kačinec

Všeckých vás moc zdravím. Tož říjen je jako slivovička, taký štiplavý ale aj taký jak zakalené pivo. Možná sa vám zdá divné, kde to beru, já, kača z Vodnářskej zahrady ale to vám mosím řéct, že já sem kača vzdělaná a s rozhledem. Šak nejsem taká hlúpá. Aj to vím, že naši chystajú na jaro do Prahy nový kurz. A to bude taký kurz, že po něm budete taký múdrý, jako Andrej Babiš nebo Jura Čunek.

Šak sa kůkněte. Budete valit oči.

Vaša Perma Kachna

3. října 2016 Rúždecký kačinec

Tož jak sa máte? Já sa mám. Šak nic nedělám, enem celý deň tak sbírám a nemosím mysleť na dajaké hlupoty.

Slyšela sem od jedného kačera takú táranicu, šak čujte.

Dere sa lišák do kačinca. Kača sa ho ptá, šak kerý je deň?

Včera byla naděla, tož neska mosí byť pondělí.

Tak co sem lezeš?  Za chvilku sem de hospodář se sekyrú.

Lišák sa račej dekuje a mručí s pod fúsy .

V kačincu je chvilku radostnýho křiku když v tým přichází hospodář se sekyrú a chystá špalek a kýbl.

Tož zasrané programování, kvákne si kača.

Vaša Perma Kachna

12. září 2016 Rúždecký kačinec

Všecky moc zdravím od nás. Tu je takých novot. Bránu máme natřenú, kráterovú zahradu skopanú pěkně do krúžku a kopce koňského hnoja na nové záhony. Chystá se dajaké bagrování, snad na nové jezírka. Zvědavá su, estli nás tam pustijá a nebo estli to bude enem pro kúpání.

Jak sa máte? Já fčíl dobře.Děcka sú už velké, postarajú se sami.

Vaša Perma Kachna.

5. září 2016 Rúždecký kačinec

Všecky moc zdravím z Vodnářskej zahrady. Jak sa máte? Tož já sa mám dobře. Naši sa vrátili z dovolené a všecko de jak má byť. Nekdy prší a indy zas svítí sluníčko. Žrať máme co aj pokecáme.

Napište mi, jak sa máte vy, kde zte byly a tak.

Tož sa majte.

Vaša Perma Kachna

1. srpna 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás moc zdravím. Naši jedú na dovolenú, tož to tu bude klid. Enem tu psicu tu nechajú a ta nadělá kraválu za fšeckých. Aj co? Šak sa z teho nepolabdáme.

Vaša Perma Kachna

25.července 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás moc zdravím z Růždeckého kačince.

Tož jak sa míváte? Tu sa stále cosi děje. Naši robijá dajaké designy pro všelizjaké lidi, tu z blízka aj kdesi od Bouzova, a o sobotě ve Velkej Lhotě na Neřádové aj hliněné omýtky na slámu patlali. Tož to sú vymyšlenosti. Také starosti my nemáme.

Už sa blíží další permakulturní kurz v Praze. Tož neváhajte a přihlaste se fčíl. Místa tam moc není, tak ať se tam vejdete.

Vaša Perma Kachna

11.července 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás zdravím z Rúždeckého kačinca.

Všeci zme zdraví, děcky rostú. V tem hice enem odpočíváme. Tož to sa nedá inák. Šak aj vy odpočívajte.

Vaša Perma Kachna

4.července 2016 Rúždecký kačinec

Zdravím všeckéch z Vodnářskej zahrady.

Tož kurňa to byl fofr. Takých ludí sem vlezlo a všeci nanás čučijá. Tož to ja, krásná sem jak ruža a děcka jak lalija ale už si aj musíme oddýchnut.

Tož taky odýchajte, užívajte léta a napište mi, pošlite fotku od vás aj z dovolené.

Na všecky se moc těší Vaša Perma Kachna

 

28.června 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás moc zdravím. Kačata sú zdravé a rostú jako divé. Nalícem sa po zahradě až hrúza.            Naši si pořídili nové psisko. Volajú na ňu Mazluška ale je to Valašský trhač. Tož na nás si netrúfá. To bych ju hnala. Šak aj ty píchalovic puberťáky proháňám. Majte sa pěkně a napište mi, jak sa máte, co robíte, kam sa chystáte na prázdniny a tak.

Vaša Perma Kachna

20.června 2016 Rúždecký kačinec

Zdravím z Vodnářskej zahrady. Pro všecky příznivce Růždeckého kačinca mám ohromnú novinku. Mám tu tři děcka pod sebú. Sú hodňučké aj zdravé. Gratulace přijímám na fejsbúčku aj majlom.

Vaša unavená aj ščastná Perma Kachna.

13.června 2016 Rúždecký kačinec

Všecky zdravím z Vodnářskej zahrady. Tož to byl cvrkot v sobotu. Měly zme tu Víkend otevřených zahrad. To ste tu měly byť. Takých ludí sa tu chodilo dívať po zahradě. Aj na nás sa dívaly a na mladé též. Eště že naši byli múdrý a udělaly to enem v sobotu. Tož zma si v nedělu odfúkly. Šak aj tak sa lidi nám smily aj děcka nás naháňaly.

Všeckém, co mi píšú komentáře a držijá palce, abych ty vajca doseděla v pořádku, tak všeckém moc děkuju za podporu.

Vaša unavená aj bolavá Perma Kachna.

7.června 2016 Rúždecký kačinec

Tož zdravím fšecky. Dost sa teho událo u nás v kačincu. Měli zme tu kunu a jedna z nás to nepřežila a ostatní zme dokúsaní až hrůza. Na vajcách sedím dál ale sotva dýšu. Máme tu aj čtyři mladé ale eště nikdo nepozná, esli sú to kače nebo ogaři. Tož na nás myslite. Napište mi, jak sa máte vy.

Vaša unavená a bolavá Perma Kachna.

30.května 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás zdravím z Vodnářskej zahrady. Fčil sedím na vajcach, tož nemám kdy na písí. Až to bude hotové, tož to sa vám ozvu.

Vaša Perma Kachna

17.května 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás zdravím z Vodnářskej zahrady a hned sa vás mosím optať jak sa máte? Já sa mám fajne a ostatní robky aj náš ogárek takej se majú fajne. Máme fšeckého hojnosť, tož zme spokojené.             Chystá sa u nás Permakulturní konvergence, tož sa přijeďte k nám kúknúť, ať ňa takej vydíte, jaká sem švarná.

Vaša Perma Kachna

9.května 2016 Rúždecký kačinec

Všecky zdravím z tej našej Vodnářskej zahrady. Jak sa máte? Já sa mám dobře. Slunéčka na mňa svítí, mám co jesť aj piť, tož dobrý je to život.

Už minule sem vám psala, esli ste sa už přihlásili na kurz Tvorba lesní zahrady a už se hlásijá. Tož to sa na vás moc těším.

Vaša Perma Kachna

2.května 2016 Rúždecký kačinec

Všecky zdravím z Vodnářskej zahrady.

Už se blíží praktický kurz Tvorba lesní zahrady. Už ste sa přihlásili? Eště né? Jak to? Tož to sa honem přihlaste. Já tu na vás budu čekat.

Vaša Perma Kachna

25.dubna 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás zdravím z Vodnářskej zahrady.

Už tu máme první přihlášené na Konvergenci aj na to Sdílení. Esli chcete, aby na vás takej zbylo, tož to sa honem přihlaste.

Máme za sebú kurzy a bylo to fajne, tož to sa budem těšit aj na ty další.

Navštivte ně aj na facebúčku Vodnářská zahrada. Šak sem tu pro vás.

Vaša Perma Kachna

18.dubna 2016 Rúždecký kačinec

Tož všecky vás zdravím z tej našej Vodnářskej zahrady. Jak sa máte a co robíte?

Já sa mám dobře, vajca snášám jako divá a tem slimákom taky proženu faldy, tož dobré to je.

Co nového u nás? Tož to sa podívajte do pozvánek. Dvě tam sú nové. Konvergence aj Permakulturní sdílení. Esli chcete přijet, tož to sebú mosíte hodit. U nás je fčíl málo místa tak kdo dřív přinde…šak to znáte.

Mívajte sa pěkně.

Vaša Perma Kachna

11.dubna 2016 Rúždecký kačinec

Káč, káč, káč, ty mosíš jít na pekáč…Tož teho co tuto vymyslel bych tu chtěla míť. Može tu za nás slimáky sbírať. Také hňupoviny vymýšlať…ale co.

Šak aj iní sú, robota jim ide od ruky a nemelú hlúpe řeči. Máme tu také šikovné ogary. Aj šikovná cerka jedna tu je. Roboty podělali kopec.

A co nového u nás? Chystáme sa na kurzy. Už se to na nás valí jak ten rúždecký potok po dešťu.

Chcete byť u teho ? Tož sa přihlaste a přijeďte.

Budu sa na vás těšit.

Vaša Perma Kachna

4.dubna 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás zdravím z Vodnářskej zahrady.

Tož tu máme duben, slunéčko připéká, máme přestlaný kačinec a zvykáme si na to, že nám to už tak pěkně nevoňá ale co, šak si to zasej zasmradíme.

Máme tu aj nějakých pomocníků, co tu robijá na zahradě. Jedna šikovná robka a dva ogaři porobijá kopec práce.

Naši už chystajú dizajnerský kurz. Bude sa spať v penzionu Dušná a učit u nás, ve Vodnářskej zahradě, tož to sa mosíte přihlásiť, ať mě poznáte, jak tu žiju aj s ostatníma cerkama.

Děkuju všeckým, co mi píšú a tak pište dál.

Vaša Perma Kachna

29.března 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás zdravím.

Tož teho zase je, těch novinek všelizjakých. Velikonoce zme užili ve zdraví, Vodnářská zahrada má svůj fejsbuček a já tam taky cosik občas napíšu, naši natočili další video o řezání stromů, kurzy sa plnijá, v kalendářu sa objevujú nové akce aj ta Perma NET mapa sa utěšeně plní, brzy vyjde o nás dajaký článek v Pravém domácím a na zahradě je teho tolik co prozkúmat aj poprolézat, tož to je paráda.

A co vy, jak sa máte? Napište mi. Už sa na vás těším.

Vaša Perma Kachna

 

21.března 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás zdravím od nás.

Jak sa máte? Co sa vám událo pěkného, co vám udělalo radosť?

Já sa radujem od rána do večera. Naši už dořezali stromy, tož je tu už klid. Vajca snášám a tech slimáků, takých tých malučkých, tu je dosť. Náš ogar je mlaďučký ale co, šak sa všecko naučí.

Naši chystajů na leto také pobyty, že sem přijedete jako na dovolenú a přitem sa ledacos o tej permakultuře naučíte a k temu kúpání, v lesi hřiby aj borůvky, výlety aj táborák bude. Tož dajte vědět. Možete přijet aj s dětmi enem esli máte hafana, tož musíte dávať bacha, aby nás nenaháňal.

Moc děkujem všeckém co mi píšú a mívajte sa pěkně.

Vaša Perma Kachna.

14.března 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás zdravím z Vodnářskej zahrady.

Tož s tú zimú je to jakési poblblé, chvilku je a pak zas néni ale šak co, hlavně že zme všeci zdraví.

Naši povídali, že ty kurzy Rok v permakulturní zahradě už budú začínat, tož, pokud sa chcete něco naučit, přihlaste sa včas.

Designerský kurz bude neco extra. Ubytování v pensionu Dušná a praxe v tej naší zahradě. Tož to sa aspoň uvidíme. Já už snášám vajca jako divá.

Napište mi, jak sa míváte.

Vaša Perma Kachna

7.března 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás moc zdravím z teho našeho Valašska.

Tož zima už pomali odchádzá, tak teho máme k žrádlu na zahradě vícej aj voda v jezírku už nám nezamrzá.

Naši tu hlučijá s motorovků, furt cosi řežů, kácijů aj šrotujů.

Tož to víte, předjaří je tu k temu, aby se řezali stromy najlepší.

Už sa zasej blíží kurzy, tož sa přihlaste. Šak sa kuknite do kalendářa a přihlaste sa aj na ty praktické kurzy, aj na ten dizajnerkej.

Jak sa míváte? Napište mi!

Vaša Perma Kachna

24.února 2016 Rúždecký kačinec

Všecky vás moc zdravím z tej našej Vodnářskej zahrady.

Minulý týden zme tu měli dva ogary z televíze a natáčali tu cosi. Tož aj nás točili. Naháňali nás po zahradě, že aby nás bylo vidět. My už zme zviklé, šak nás tu točil už aj lóni Libor kozák do jakéhosi dokumentu a Milánek nás co chvíla naháňá s kamerů. Šak sa možete na tu telku podívať na internetě. Prej na samotě u lesa. Tož tu to je:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/316292320020017/video/

Zima sa pomalu chýlí, šak tu máme za měsíc Velikonoce, tož esli se chcete něco praktického naučit o zahradě, přihlaste sa na kurz Rok v permakulturní zahradě.

Děkujem všeckém, co mi napsali a pište dál. Mívajte sa dobře.

Vaša PermaKachna

15.února 2016 Rúždecký kačinec

Všecky Vás moc zdravím z Vodnářskej zahrady. Naši ogaři to majů už za sebů ale jedneho mladého nám tu nechali. Dúfám, že nás zmože.

Mám pro vás cosi nového od Alenky, tož se na to kúkněte.

AKTUALITY

Na tento týden pro vás připravujeme

1. natáčení do pořadu Dobré ráno s Českou televizí
2. přednášku v pořadu Cesty k celistvosti, www.divadlokampa.cz
3. Úvodní kurz permakulturyv Praze -víc na www.permanet.cz.

Tož ta praha už praská ve švoch ale nezůfajte, další Úvodní kurz bude v Brně, tož sa možte přihlásiť tam.

Mívajte sa a napište mi,

Vaša Perma Kachna

 

8.února 2016 Rúždecký kačinec

Všecky Vás zdravím z Vodnářskej zahrady. Fučí tu jak divé. Včera všecko lítalo, aj plechy jakési a dneska je to stejné. Naši byli včera u Goldů a prý je to z kopca skorem odfúklo.

Naši ogaři už sa chystajů na pekáč ale tvářijá sa, že nic nevijá a já jim to povídať nabudu.

Tož sa mívajte a napište mi.

Vaša Perma Kachna

1.února 2016 Rúždecký kačinec

Tož, všecky vás moc zdravím z tej naší Vodnářskej zahrady. Tak fčil to zasej vypadá pro ty naše ogary líp. Při tej oblevě je naši nechajú sbírat. Enem trochu sešel sníh, strčili zme zobáky mezi staré hruška a jabuka, co zvostaly na zemi a možte si myset, že tam tech slizáků bylo dost. Tož jich futrujem jak diví.

Pražský kurz je už plný, tak kdo ste z Moravy, přihlaste sa do Brna.

A je pro vás taky připravený ten Rok v permakulturní zahradě, tož neváhajte a objednajte si ho. Naučíte sa všelico užitečné robit.

Děkuju všeckém, co mi napsali a klidně pište dál.

Vaša Perma Kachna

25.ledna 2016 Rúždecký kačinec

Káč, káč, káč, všecky moc zdravím z Vodnářské zahrady.

První novinka je, že náš Brad Pitt už je v tem jejich psím nebi. Tož nevím, esli je to stejné nebe jako pro nás, kachny. Esli jo, tak se tam třeba potká s našema ogarama. Myslím, že jim tu svíčka dohořívá.

Slyšela sem povídat, že k tým kurzom, co sem o nich posledně psala přibide eště kurz pro profesionály. Myslím, že to sú ty, co se navrhováním zahrad už věhujú a nebo sa na to chystajú.

Děkuju všeckém, co mě už napsali. Klidně pište dál.

Vaša Perma Kachna

19.ledna 2016 Rúždecký kačinec

Káč, káč, káč, všecky vás zdravím z tej naší Vodnářské zahrady.

Kurňa, tož to je taká zima, že sa ani na nohách nedá stáť. Tož ráno sa nazobem aj tej vody si dáme a pak sa enem tak posadíme a čučíme po tej zamrzlej zahradě. No ja, řeknete si, zima mosí byť, tož to ja, mosí ale to nehepíte celý den venku. Ale co, nějak bylo a nějak zasej bode.

Zima je a takej nový rok a tak sa podívajte na ten PermaNet kalendář. Šak tam sú akce pro Vás.

Chcete sa naučit neco praktického? Tož sa přihleste na Rok v permakulturní zahradě. Chcete sa naučit, jak sa zahrada navrhuje? Tož sa přihlaste na Kurz permakulturního designu. Chcete přijet s rodínů na dovolenů? Tož zavolajte a domluvte sa.

A taky mi napište, jak sa máte a co se vám daří a co zsaj ne. Mám teho moc ale napíšu vám ráda.

Tož sa mívajte.

Vaša Perma Kachna

 

11.ledna 2016 Rúždecký kačinec

Káč, káč, zdravím vás všecky.

Tož to je zima. Všecko rozmrzlo a my máme zase co dlabat. Možná sa vám to nemosí líbit ale my zme tedy spokojené.

Co ste si přáli do nového roka? A plní se vám to? Tož napište!!!

Vaša Perma Kachna

4.ledna 2016 Rúždecký kačinec

Káč, káč, káč, všechny vás zdravím od nás. Už sem to loni nestihla, tož sa ozívám až letos. Súsed povídal, že zima žádná nebude a enem to pověděl, hned mu to u tej nectnej huby přimrzlo. Tož mrzne sviňsky, to sa tak povídá, eště že nás tak pěkně přikrmujú. Na zahradě se dá tak enem brusliť.

Všeckém vám přeju, do teho nového roka, aby vám nebyla zima, abyste měli vždy cosi do zobáka a aby se všeci k vám chovali slušně…a vy k ostatním taky.

Napište mi, jak sa máte a co děláte a tak.

Do teho nového roka bude fůra nových věcí ale o tem vám fčíl eště psát nebudu, to si nechám na indy.

Tož sa mívajte.

Vaša Perma Kachna

15.prosince 2015 Rúždecký kačinec

Káč, káč, káč, zdravím z předvánočního kačinca. V naděli naši přivezli nového ogárka z Rožnovského Hradiska, je jakýsi hubený ale šak on sa spraví. Zato si myslím, že tem naším ogárkům asi dohořívá svíčka. Tož nadarmo ich celů zimu krmiť nebudů, to je jisté.

Ozvu se ještě před svátkama ale kdyby ste už nebyly na tem majlu, tož pěkné svátky a napište mi, jak sa máte.

Vaša Perma Kachna

7.prosince 2015 Rúždecký kačinec

Káč, káč, káč, ahojte fšichni. Zdravím vás z našeho kačinca. Na futrování je porát eště teho dost a naši nechávajů padané jabuka na zemi a na tem je eště slimáků, tož to by ste čučali. Prý povídal pan Dančák, že fčely eště pořádně nezazimovali a tak že zima přinde pozdějš, než bývá zvykem.

Eště sem sa chcela zeptat, estli ste si už zakúpili k tem Vánocům Rok v permakulturní zahradě. No sákriš, neváhajte, ať neobanujete.

A tož co děláte? Hoďte mi maila.

Vaša Perma Kachna

 

2.prosince 2015 Rúždecký kačinec

Káč, káč, všechny vás zdravím z našeho kačinca. Zima povolila a furt prší a to je dobře, protože vody je třeba a když prší, tož to máme aj něco na dlabanec na zemi.

Naši už majú hotovú tu verandu a eště do jezírka tu geošku a taky bude hotové. No a dozazimovat zahradu, že? A pak řezat stromy. Tož furt sa něco dělá.

A co vy, tož co děláte? Dajte vědět.

Vaša Perma Kachna.

23.listopadu 2015 Růždecký kačinec

Káč, káč, zdravím z Růždeckého kačinca. Tož to je soda, to vám mosím řéct. Dneska ráno bylo zamrznuté tak, že zme nemohli ani si namočit paprče. Náš kačák byl tak akorát na bruslení a odpoledňa napadl první sníh a eště leží. Tož to to pěkně začíná. Eště že nás tak dobře krmijá.

Vyprávjali, že už se ty kurzy plnijá, tož trošku fofrujte, nebo sa tam nedostanete. Já bych šla ale mosím byť doma, mám tu robotu.

Už máte pokúpené vánoční dárky? Eště si možete pro ty svoje miláčky kúpit k vánocům zahradové kurzy. Menuje se to Rok v permakulturní zahradě a je to hustý. Neváhajte.

To vám radím já, Vaša Perma Kachna

 

5.listopadu 2015 Růždecký kačinec

Káč, káč, tož vás zdravím. Fčil teda mosím kváknůt, že sa ani nemožeme okůpat, proto že nám zamrzlo jezírko. Zima nám nevadí, šak si ždycky něco najdem, aj ve sněhu ale to kůpání nám bude chybět.

Naši chystajů dva úvodní kurzy Permakultury, v Praze aj Brně, tož sa nezapomeňte přihlásit.

A slyšela sem, že sa bavijů o nějakých zásadních změnách na ten příští rok, tož špicujte ušiska.

Vaša Perma Kachna

27.října 2015 Růždecký kačinec

Káč, káč, tož vás všecky zdravím z tej naší Vodnářskej zahrady. Teda to vám mosím řéct, že už máme vykopané jezírko. Je pořádně dlůhé, tak osm metrů a široké tak akorát, meslím že pět metrů a na hlůbku bode mít metr dvacat. Náš ogar sice povídal, že my, kače, tam nesmíme ale až tam bode dost vody a nikdo sa nebode kůkať, tož to oprubujeme.

Náš ogar už krájá jabka na sušení, eště sa bude řezať nějaké dřevo a pomalu zazimovávať. Cosi mi říká, že zima přinde brzo ale to víte, možete věřiť kačám.

Náše robka vám vzkazuje, ať sa kůknete na kalendář akcí. Bode teho na vás nachystaného kopa, tož si něco vyberte a nezepomeňte, že to može být aj pěkný dárek k Vánocům nebo k narozeninám, takový dobrý kurz. Sama bych šla taky ale naša robka povídala, ať sbírám slimáky a nekušním. Tož já du.

Vaša Perma Kachna

19.října 2015 Růždecký kačinec

Kač,kač, tož vás všecky zdravím. Asi sa podivujete, co to jako má byť, tak já vám to kváknu. Odedneška bodu aktuality psáť já, vaša Perma Kachna. Milánek už je z teho psaní jakýsi unavený a tak sem to vzala za něho.

V sobotu sa u nás moštovalo. Tož to byl teda mazec. Děcka lítala po zahradě a byl tam i jakýsi cizí hafan a tak jsme to přežili na jezírku schovaní v rákosí. Moštovaly a šrotovaly až do tmy ale jablek je na zahradě porád eště dost. Tož to sa asi eště bude neco šrotit do kvasu.

Ináč ty naší tu bagrujů jezírko na dýšťovku a eště aj budů dělat tu verandu, aby to měli do zimy pod střechů a pak sa budů chystať na tu další sezónu ale co tam bode, na to se podívejte do kalendářa. Já taky nevím všechno ale říkali, že to bude na ten příští rok bomba, tak si mosím dať majzla, abych nevybůchla.

Ahoj, vaša Perma Kachna

 

5. října 2015 Růžďka

Milí návštěvníci našich webových stránek, máme to za sebou, bylo to skvělé :-))
Samotné zahájení bylo velice užitečné, jelikož jsme před ním pěkně uklidili i to, co se již delší dobu odkládalo. Na pomoc nám přijeli kamarádi Marčákovi z Frýdlantu nad Ostravicí s kamarádkou. Bez nich bychom to jenom stěží zvládli. Mockrát jim děkujeme stejně jako Pavle Mikešové, která nám pomáhá vlastně pořád.
Přišlo a přijelo poměrně dost návštěvníků a jak už to tak bývá, ti, které jsme čekali nepřišli a místo nich přišli ti, které jsme nečekali. Vznikly i nějaké nové dobré vztahy a z toho máme vždycky radost.
Po slavnostním zahájení jsme zasadili mladou lípu, paní Táňa Fischerová přisypala hlínu, Robin Čumpelík stromek zalil, prošli jsme si výukovou zahradu i učebnu a zvládli jsme rautík z místních potravin, domácích produktů z naší kuchyně i kuchyní našich hostí. K pití byl čerstvě vylisovaný mošt z našich jablíček, díky kamarádce Vlastě za pomoc s lisováním.
Beseda s paní Táňou Fischerovou a Alenkou Suchánkovou proběhla ve škole, za což děkujeme panu řediteli Černotíkovi. Křesílka, aby nemusela děvčata sedět na školních židlích, jsme si půjčili na faře. Za zapůjčení děkujeme farářce Janě Kadlecové a jejímu muži. Také děkujeme všem účastníkům besedy, že se nevyptávali paní Fischerové, co si myslí o uprchlících a víc je zajímalo téma Změna ve společnosti a to na lokální úrovni.
Teď nás čeká zase mnoho skvělé práce, budeme bagrovat jezírko, dokončovat verandu a sklízet jablka.
Ještě dodatek: byli jsme s Alenkou v Ostravě v TV POLAR. Já u monitorů vedle technika, Alenka ve studiu před kamerou. Odkaz na EKO MAGAZÍN:  http://polar.cz/porady/eko-magazin/eko-magazin-22-09-2015-17-40
Přeji všem krásný podzim. Milánek     info-permanet@seznam.cz

14.září 2015 Růžďka

Ahojky,

srdečně zdravím návštěvníky našeho webu.

Aktualita největší!

Paní Táňa Fischerová přijede v úterý 29. září k nám, do Růžďky a jako naše patronka slavnostně otevře náš vzdělávací klub a Vodnářskou zahradu. Následovat bude beseda s paní Táňou a Alenkou Suchánkovou.

Moc se těšíme.

Přeji všem krásný podzim. Milánek     info-permanet@seznam.cz

 

7. září 2015 Růžďka

Ahoj, všichni návštěvníci našeho webu.

Chvilku jsem se neozýval ale nebylo to tím, že by nebylo o čem psát ale zrovna naopak. Dělo se toho tolik, že jsem nestíhal.

Po dovolené nám přijel na pomoc se zahradou Vojta, mladý hasič z Beskyd. Udělal kus poctivé práce. Potom byla v Růžďce pouť a hned po ní přijeli z Německa na pomoc dvě děvčata. Plácal jsem dohromady Německá a Anglická slovíčka až hrůza. Ještě že jsem měl oporu v ostatních, kteří překládali. Včera přijela exkurze z Hostětína. Myslím, že se jim u nás líbilo.

Novinky? Začali jsme kopat jezírko na dešťovou vodu a současně jsme vykopaly drážku na kanalizaci a s pomocníky jsme rozestavěli novou verandu. Je to tady jako po bombardování.

Blíží se termín podzimního DESIGNERSKÉHO KURZU.Neváhejte a přihlašte se, dokud jsou volná místa. Kapacita je omezená na 12 lidí, tak si pospěšte. Kurz se rychle plní.

Na příští rok chystáme nový formát ÚPLNÉHO KURZU PERMAKULTURNÍHO DESIGNU. Dáme brzy vědět!

A co vy, jak se máte po prázdninách?

Přeji všem krásný podzim. Milánek     info-permanet@seznam.cz

17.srpna 2015 Růžďka

Srdečně zdravím všechny návštěvníky našeho webu.

Máme po dovolené. Užili jsme si krásy Východního Slovenska. V Jasenově u Humenného jsme měli přednášku o permakultuře a pak jsme procestovali Zemplín a Poloniny a polenošili si na nádherné chalupě pod strání, koupali se v bystřině mezi pstruhy a raky a měli se báječně. Dovolenou jsme zakončili na Zukalově mlýně v Podolí u Brna. Brňákům a lidem z okolí vřele doporučuji. Jednak ráj pro rybáře, okolo krásná cyklostezka, posezení u rybníka, pivko, limča a pro děcka hřiště.

Po příjezdu jsme zjistili, že se naše kačenky zatím přestěhovali dírou pod plotem k sousedovi do betonové nádrže s lekníny. Zřejmě se jim nezdálo bezpečno na zahradě, kde se pohybují dva noví pejsci. Do nádrže jim to šlo snadno ale ven to samo nešlo a tak jsme se vydali na lov kačen. Vytrvale pršelo a soumrak se plížil rychlým krokem. Verča se brodila nádrží, chytala a podávala, Alenka naháněla a já házel přes plot. Paní sousedka nás podporovala a babička fandila. Zvládli jsme to skvěle. Pak už jen koupel a spát. Doháníme ty prožité noci.

Co vy, jak jste se měli? Napište!

Krásné léto. Milánek     info-permanet@seznam.cz

3.srpna 2015 Růžďka

Zdravím všechny letní návštěvníky našeho webu.

Aktuality z PermaNetu:

1. Naše kachňata už bydlí s rodiči v jednom boxu, jedí z jednoho lavóru a pročesávají zahradu pěkně pospolu.

2. Od 27.7. do 2.8. proběhlo ve Vodnářské zahradě Permakulturní sdílení (program-eurytmie, kosení, vyřezávání, lisování papírových briket, návštěva hospodářství s ochutnávkou čerstvě nadojeného kravského mléka, výlet, práce se dřevem, letní slavnost, filmy, povídání a užívání si léta)

3. Chystáme se na Východní Slovensko (do Humenného a na Poloniny) a potom do Vlašimi (užijeme si léto)

4. Po dovolené začneme kopat jezírko pro dešťovku a připravovat pro vás nové kurzy a články.

Dejte vědět, jak si užíváte prázdniny vy a co chystáte.

Krásné léto. Milánek     info-permanet@seznam.cz

21.července 2015 Růžďka

Srdečně zdravím všechny návštěvníky našich webových stránek. Naše kachňata už jsou tak velká, že mi občas utečou z přepravky, ve které je expeduji z boxu na letní byt.

PPL mi konečně přivezla objednanou drtičku zahradního odpadu a tak se hromada akátové kůry mění na krásnou drť pro podsýpku. Na místě kůry vzniká nová křidlicová zídka a před ní je vykolíkované jezírko na dešťovou vodu a koupání. Už stačí jenom vybagrovat, položit koberec, geošku a folii, upravit a osázet pobřežní mělčinky a může začít pršet.

Alenka dláždí cestičku před domem a já usazuji zemní patky pro kotvení verandy u domu.

Je horko ale co s v létě přát víc.

Chystáte se na návštěvy některých permakulturních projektů u nás nebo ve světě? Dejte vědět, co jste viděli, co se vám líbilo a co ne.

Krásné léto. Milánek     info-permanet@seznam.cz

 

14.července 2015 Růžďka

Ahoj všichni návštěvníci našeho webu. Všichni odjeli a tak si s Alenkou užíváme zahrady a zvířat. Naše kachňata indických běžců se již přepeřují, tak jsme konečně zjistili, že máme čtyři kače. Je to  k poznání i na jejich mutujícím zpěvu. Mezi dětským Píp se ozývá dospělé Kvák. Dneska jsme udělali design verandy a vykolíkovali obvod jezírka na zachycení dešťové vody.

Nezapomeňte se včas přihlásit na Permakulturní sdílení. Program bude pestrý, pro děti i dospělé. Mimo jiné si budeme hrát s papírem, recyklovat ho a ledacos z něho vyrábět. (Neříkal jsem to už někdy?)

Milánek     info-permanet@seznam.cz

7.července 2015 Růžďka

Ahojky z PermaNetu. V neděli skončil velký designerský kurz. Účastníci jej absolvovali už od dubna v prodloužených víkendech a měli tak skvělou možnost sledovat designovaný pozemek ve větším časovém rozpětí a design tomu odpovídal. I když jde o cvičný design, byl pro nás hodně inspirační. Stahujeme a upravujeme fotky a videa a věřím, že se brzy objeví na našem webu.

Kachňata rostou a pomalu se přepeřují. Naše káča sedí na vejci a kačeři si na to už zvykají a jsou schopny pracovat samostatně. Ovšem vedra minulých dní stejně všechno živé zahání do děr, boudeček a budek, dutin a pod hladinu.

Nezapomeňte se včas přihlásit na Permakulturní sdílení. Program bude pestrý, pro děti i dospělé. Mimo jiné si budeme hrát s papírem, recyklovat ho a ledacos z něho vyrábět.

Jak se máte o prázdninách, kam se chystáte?   Pište!!!

Milánek     info-permanet@seznam.cz

 

29.června 2015 Růžďka

Ahoj všichni. Právě u nás skončil kurz Bylinkové praktikum, který vedla naše kamarádka Katka Horáčková, výborná lektorka, bylinářka a permakulturnice. Ačkoliv to většinou neděláme, účastnili jsme se tohoto kurzu jako učenliví žáčci a myslím, že jsme se naučili spoustu nových věcí o bylinkách, jejich pěstování, užití i zpracování. Měli jsme tady skvělou partu lidí od České Lípy po Valmez a věřím, že vznikli i mnohé bližší vztahy.

Novinky z Vodnářské zahrady jsou milé. Urodilo se dost třešní a na záhonech to tak bují, že slimáci absolutně nestíhají. Naši indičtí běžci je utěšené prohánějí a pojídají. Kachňata rostou jako z vody a naše kača právě teď sedí na vejcích, tak že pokud to vydrží, budou další. Jabloně mají krásně nasazené na plody, tak čekáme bohatou úrodu.

Novinkou z PermaNetu, (už jsem se o tom zmiňoval) je roční kurz Rok v permakulturní zahradě, který bude mít šest samostatných částí, kdy první bude zaměřená na design, další čtyři na praktické dovednosti v PK zahradě v různých ročních obdobích a poslední, šestý bude rozborový seminář, kde si účastníci přinesou vlastní projekt a ten bude pod lektorským dozorem kolektivně analyzován.
Kurz bude možno absolvovat jednotlivě a nebo jako celek a to v dárkovém balíčku, kdy bude jako bonus jedno setkání zdarma.
Na letošní léto chystáme od 27. července  do  2. srpna Permakulturní sdílení, což je pobytová akce, při které se bude tvořit, lenošit, pracovat, vařit a to všechno společně. Kdo se přihlásí dřív, bude spát na posteli, kdo později, může nocovat v chatce, ve vlastním stanu nebo pod širákem.  Pozvánku na tuto akci najdete na našich stránkách.
Dejte vědět, jak se máte, co děláte nebo dělat chcete a nebo rovnou přijeďte.
Všem přeji pěkné letní dny.
Milánek     info-permanet@seznam.cz

 

22.června 2015 Růžďka

Kachňata se mají k světu. Pěkně papají, kakají, odpočívají a dělají vůbec to, co dělá většina mláďat. Hlavně jsou zaliskané od blatíčka až na hlavinkách. Alenka je občas vydrhne a s láskou je krmí tak, že rostou přímo před očima. Přes den pobývají ve výběhu na zahradě a právě teď tvořím pro ně nové obydlí.   A co vy? Jak se máte? Pište!!!

Milánek     info-permanet@seznam.cz

16.června 2015 Růžďka

Největší novinkou z PermaNetu jsou kachňata indických běžců. Je jich pět a zatím nevíme, jestli kluci, nebo holky ale jsou roztomilí. Nabízíme prodej jednoho z našich kačerů a výměnu toho druhého. Je to statný a výkonný krasavec s přírodním zbarvením, bohužel je v příbuzenstvu s kachnou, proto je nutná výměna. Kdo máte ročního kačera, neváhejte, neprohloupíte. Fotku obou kačerů pošlu.

Milánek    info-permanet@seznam.cz

8.června 2015 Růžďka

Zdravím z letního Valašska. Po horkých dnech se blíží bouřka. Slyším ji otevřeným oknem z ateliéru. Blíží se tak akorát, aby doplnila zásoby vody v jezírku, barelech, vanách i v zemi.

Pohrabali jsme s Alenkou posečenou trávu a přikryli ji plachtou. Ještě před deštěm projedu zahradu sekačkou a zítra ráno před východem sluníčka opět kosení. Mám nově nakutou kosu, tož se těším.

Pěkné léto všem.

Milánek   info-permanet@seznam.cz

5.června 2015 Růžďka

Ahoj všichni návštěvníci a hosté na našem webu. Novinkou z permanetího hospodářství je zjištění, že náš pes Brad Pitt loupí kachnám indických běžců vajíčka a roznáší je po zahradě. Jedno už jsem našel ale bylo znovu uloupeno, stejně jako sádrový podkladek. Řešení je snadné. Přes den zavírám kachní výběh a vodu jim dávám do sadu pod strom a má po vejcích, lupič jeden!

Nezapomeňte se ještě přihlásit na Bylinkové praktikum, což je zatím jediný volný termín v červnu, ostatní jsou již obsazeny.

Máte také ještě možnost přihlásit se na pobytovou akci Permakulturní sdílení, která bude na přelomu července a srpna. Těšit se můžete na koupání, houbaření, muziku, hry, tvoření na zahradě i místní hospůdku. Bydlet je možné na postelích (zatím), ve vlastních stanech nebo pod širákem.

Léto budiž pochváleno.

Milánek – info-permanet@seznam.cz

25.května 2015 Růžďka

Ahoj naši milí návštěvníci.

O víkendu u nás proběhl zahradový kurz. Účastníci se na něm dověděli a prakticky si vyzkoušeli, jak se pracuje s kompostem, jak založit vyhřívaný záhon nebo jak se sází keře a byliny. Protože víme, jaký je hlad po těchhle praktických kurzech, připravujeme pro vás na příští rok hned čtyři takové praktické víkendové kurzy a to zima, jaro, léto a podzim v permakulturní zahradě a také rozborový seminář, kde můžete prezentovat vlastní projekty a ty budou v týmu účastníků, pod lektorským dohledem rozebírány.

Nezapomeňte na recyklační workshop, který bude od 19. června a na který můžete přijít i se svými dětmi.

Od 26. června vás čeká Bylinkové praktikum, tak si nezapomeňte poslat přihlášky.

Volejte, pište. Přihlásit se můžete na adrese kancelar-permanet@seznam.cz.

Milánek – info-permanet@seznam.cz

20.května 2015 Růžďka

Ahojky všichni naši milí návštěvníci. Je po zmrzlých a chlad byl vystřídán deštivým počasím,což nahrává přátelům slimákům a proto mají naši indičtí běžci bohatší stravu. Při úpravách záhonů a přesívání kompostu jsem si všiml i zvýšené aktivity slepýšů, kteří běžcům konkurují v undergrundu. Všechno je jak má být.

Vy, co jste prošvihli termín zahradového kurzu nezoufejte, v druhé půli června pro vás chystáme bylinkové praktikum. Dobře víme, jak milujete praktické kurzy a tak jich pro vás chystáme ještě celou řadu. Dost bolo teórie, hej?

Velkou novinkou je naše zamyšlení nad vznikem Fondu na rozvoj permakultury, který by mohl umožnit absolvování permakulturních kurzů i sociálně slabým nebo alternativně žijícím lidem.

Napište mi svůj názor. Už se na něj těším.

Milánek – info-permanet@seznam.cz

15.května 2015 Růžďka

Ahojky. Dneska se ráno nechtělo vstávat. Bradovi Pittovi,  Pindruši, ani indickým běžcům. Mě ano. Jako bych tušil, že se z toho studeného, zamlženého rána narodí krásný den.

Chtěl jsem připomenout, že PermaNet přijímá nové členy. Kriteria jsou dost náročná, protože budeme vybírat jen z těch, kdo skutečně chtějí spolupracovat, ať už na našich projektech, tak i na těch svých, které nám představíte a nabídnete. Jsme nároční ale také spravedliví a otevření.

Také připomínám, že v červnu bude u nás Recyklační workshop na výrobu lisu na papírové brikety. Lis si sami vyrobíte a vylisujete si na něm svoje papírové brikety a lis i brikety si odnesete domů.

Sháním starý dětský kočárek. Nezáleží mi na vzhledu, jenom aby měl funkční kolečka.

Pokud mi chcete něco napsat, tož pište.

Milánek – info-permanet@seznam.cz

11.května 2015 Růžďka

Ahojky, všichni návštěvníci našeho webu. Právě nám skončil další designérský kurz , máme poklizeno a odpočíváme. Svítí sluníčko, kachny sbírají slimáky, rostlinky na záhonech rostou a máme se fajn. Mám dotaz. Moje kamarádka, stařenka z Růžďky vypaluje do dřeva. Používá k tomu starobylé trafo, které je na hranici životnosti a chtěla by vyučit někoho mladého tomuto umění. Hledáme někoho šikovného, kdo by takovou trafo vypalovačku uměl vyrobit. Koupil jsem si elektrickou vypalovačku, která bohužel nemá regulaci výkonu a je pro tvorbu nepoužitelná.

Ještě jsou volná místa na Zahradový kurz, který je 22.-24.5. v Růžďce. Vy, co máte už dost teorie a potřebujete už konečně praxi, neváhejte a přihlaste se na adrese kancelar-permanet@seznam.cz.

4.května 2015 Růžďka

Ahoj všichni, kdo jste se přihlásili během dubna na našich stránkách. Všem se moc omlouvám, protože se mi podařilo během jediného kliku nenávratně smazat překopírované adresy. Ách jo!!! Ale nic, poprosím vás, kdo máte skutečně zájem být víc informovaní o našich aktivitách, nebo se nějak zapojit, pokecat, přijet…přihlašte se, prosím, znovu. Děkuji všem za ochotu.

Chystáme na příští rok novou formu praktických kurzů. Budou to čtyři víkendová setkání (jaro, léto, podzim a zima na permakulturní zahradě) Tyto kurzy budou nabízeny jednak jednotlivě ale i se slevou jako vánoční balíčky s dárkem od PermaNetu do nového roku. Termíny a ceny kurzů dáme  na stránky během května.

Další novinkou na rok 2016 bude rozborový víkendový seminář „Vaše permakulturní projekty“, kde si vy přinesete svoje chystané, nebo započaté projekty a formou týmového rozboru budeme tyto vaše projekty podrobovat analýze a budeme hledat optimální řešení. Tento seminář se bude konat někdy během  zimy, tedy leden a únor 2016.

Tyto kurzy a semináře se uskuteční, pokud bude o ně zájem a přihlásí se minimálně šest účastníků, proto pokud budete mít o takové kurzy zájem, dejte vědět Domči na mail kancelář-permanet@seznam.cz

pokud mi chcete něco napsat, tož pište.

Milánek – info-permanet@seznam.cz

1.května 2015 Růžďka

Hustě prší a přesto se parta asi padesáti evangeliků vydala na prvomájovou pouť přes sedm vrcholů kolem Růžďky. My ne! Místo abych mokl mezi kamarády, sedím u PC a píši Aktuality. Jedna z našich kačen indických běžců dnes ráno zůstala sedět na vejcích. Je to první příznak pohlavního zrání, tedy nikoliv jen schopnost páření ale i náznak mateřství. U indických běžců je sezení na vejcích trochu problematické a proto máme od 8. května domluvenou umělou líheň na 18 vajec. Letošní výskyt slimáků je stejně hojný, jako ten loňský. Každé ráno jich vysbírám z vyvýšených záhonů, tedy tam, kde se kačenky nedostanou, ke stovce. Deštivý počátek května jim jenom nahrává. Doufám, že se dnes pořádně vyprší a zítra bude pěkně. Od dopoledne bude u obecní hospody Guláš fest, následně  budou hasiči zdobit a stavět máju a večer budou hořet čarodky. Alenka už má nachystanou březovou metlu a kostým s larpovou kapucí. Domčin Juky, štěňátko trpasličího pinče přivádí k zoufalství našeho Brada Pitta, který sám je dost hravý ale s divokostí štěněte si neví moc rady. Pokud mi chcete něco napsat, tož pište.

Milánek –  info-permanet@seznam.cz