MÍSTNÍ KOMUNITA A REGION

Místní komunita

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Jednou z brzdících sil udržitelného způsobu života je přetrvávání přežité hierarchické struktury, kde cílem je moc a peníze. „Normální“ společenství naopak funguje na principu přirozených autorit a výhodnosti spolupráce pro všechny zúčastněné. Vyváženost dávání a braní nám totiž zajistí udržení kvalitního vztahu a možnost další spolupráce se stejným partnerem. Pochopit toto řešení a naučit se jej praktikovat je práce na dlouhá léta. Nejde to totiž udělat jen tak mechanicky, k tomu aby to „žilo“ je nutné naučit se spoustu dovedností, které nám zatím chybí.

Jak se to naučit? Zkusme příklad:

Žijeme v obci Růžďka, která je členem Místní akční skupiny Střední Vsetínsko(dále MAS).

Mistní akční skupiny sdružují aktivní lidi na všech úrovních- obce, podnikatele, neziskové organizace. V dnešní době je jimi v podstatě pokryto celé území ČR, kromě měst kde fungují v podobě Zdravých měst. Spolupráce v dobře fungujících místních akčních skupinách je založena na společném rozhodování. MAS rozvíjí naši komunitu, obec i region. V MAS se učíme „komunitní dovednosti“ spoluprácí s obcemi, neziskovkami a podnikateli. V obci se učíme neformální spoluprácí s ostatními spolky. Příkladem dobré praxe rozhodování a spolupráce jsou nám místní evangelické sbory, které zde mají dlouhou tradici.

Existuje mnoho charakteristik komunity, ale jedna z nich je nejdůležitější, duch komunity. Její členové mají ze své účasti v komunitě radost. Duch pravé komunity je duchem míru a spolupráce na správě společných věcí.

„V komunitě a skrze komunitu lze dojít ke spáse světa. Nic není důležitější. Přesto je téměř nemožné komunitu smysluplně popsat někomu, kdo ji nikdy nezažil…..I tak se o to musíme pokusit.“ Scott Peck, V jiném rytmu

 

Co pro to děláme

MAS - Jako neziskovka PermaNet jsme s MAS spolupracovali na vytvoření Strategie komunitně vedeného místního rozvoje na období 2014-2020. Podíleli jsme se na ní i jako externí spolupracovníci. V jejím obsahu jsou díky „osvícenému“ vedení a managementu naší MAS zapracovány principy Transition, které tak bude celá MAS moct využívat už v tomto programovém období.

Obec – žijeme na malé vesnici a pomalu se propojujeme se životem v ní. Máme dobré vztahy se sousedy, potkáváme se s lidmi, kteří mají společné zájmy a užíváme si krás života. Zajímají nás tradice, nářečí, místní historie a literatura, dovednosti v řemeslech, hospodaření. Zvelebujeme se spolkem, škole pomáháme s projektem komunitní přírodní zahrady, podílíme se na životě našeho evanggelického sboru. Jsme tu doma.

Společenství - ve zdejší nádherné krajině žije spousta lidí udržitelněji, hospodaří nebo se věnují různým alternativám. Propojujeme se a společně se učíme, jak si navzájem obohatit život. Hledáme možnosti, aby „dobrých duší“ okolo nás mohlo přibývat.

 

Jak se zapojit do projektu

  • přijďte „pobejt“, přijímáme woofery (www.wwoof.cz)
  • najděte si místo pro život někde blízko nás Vsetín, Jasenka, Dušná, Jablůnka, Růžďka, Bystřička, Valašská Bystřice, Podlesí…
  • získejte informace o živých komunitách ve vašem okolí a přidejte se k nim
  • založte svoji komunitu, dejte nám o ní vědět- viz PermaNet mapa
  • zorganizujte pro vaši komunitu komunitní nebo strategické plánování, rádi vám pomůžeme
  • podělte se o příběhy ze svého okolí-www.ucimesepribehycz, (MODRÝ PUNTÍK NA MAPĚ- pošlete přes Zapoj se vpravo v menu )

 

Potřebujeme

  • hledáme pronájmy, pozemky, domy, volné usedlosti pro naše přátele, kteří chtějí žít na venkově a začít hospodařit
  • vaše zkušenosti s komunitami