LOKÁLNÍ EKONOMIKA

Lokální ekonomika

 

 

 

 

 

Lokální ekonomika je koloběh energií v místě kde žijeme. Když dobře funguje, tedy produkuje výrobky, poskytuje služby a obchoduje v konkrétním místě, místní komunita prosperuje a daří se jí dobře. Lokální ekonomika je tedy úzce spojena s lokální soběstačností a místní komunitou. Většina lidí však za prací někam dojíždí a domů se vrací v podvečer, o víkendech dohání péči o rodinu a domácnost, sami nic neprodukují a nakupují v supermarketech, v obchodních řetězcích a po internetu. Jejich peníze tak opouští místní komunitu a ta chudne. Někomu to vyhovuje, je to pohodlné, čerstvé, voňavé, barevné a měkoučké.

Jinému ale vrtá hlavou, jestli to může trvat navždy a jestli je v pořádku, že už nic neumíme udělat sami a jsme ve všech základních potřebách závislí na někom, o kom nic nevíme. Těm, kteří „vypadli z kola ven“ zase chybí peníze. V době kdy je podle oficiálních statistik 17 uchazečů na 1 volné pracovní místo je jich hodně. Žijeme v době strukturální nezaměstnanosti, ekonomické krize jdoucí v cyklech po sobě nás dřív či později přivedou k reformě ekonomiky. Proč tedy dění nepředejít a nevyzkoušet si změnit své návyky hned?

 

Ze všeho nejdřív musíme opravdu porozumět tomu, o co vlastně jde:

1) Kolik práce dá vypěstovat, zpracovat a uchovat vlastní jídlo? Hodně, nevyplatí se to. Každý z nás potřebuje ročně kole 500 kg potravin. Můžeme začít tím, že zkusíme něco pěstovat, třeba bylinky, zeleninu, ovoce, brambory.. Pak si budeme víc vážit hospodářů, kteří nám prodají med, vajíčka, mléko a maso z domácího chovu, rádi jim dáme za jejich námahu férovou cenu. Budeme zas vědět, jak chutná jídlo. Podporujme místní producenty potravin a lokální farmářské trhy. Pokud nejsou, založme je.

2) Místní obchod je závislý na tom, jestli v něm pravidelně nakupujeme, važme si ho, dává práci místním lidem a šetří nám čas i náklady na cestování za nákupy. Podporujme místní řemeslníky a poskytovatele služeb dokud je máme. Jezděme hromadnou dopravou, než nám ji pro nezájem zruší.

3) Vraťme se nohama na zem, t.j. do fyzické ekonomiky. Přemýšlejme o tom co nás baví dělat a co zároveň potřebují jiní. Bývají to úplně obyčejné věci, třeba upéct dort, zavařit ovoce, ostříhat vlasy, pohlídat děti, učit někoho angličtinu, navrhnout někomu zahradu a pomoct mu jí vysázet, pomoct se stěhováním, vyměnit sportovní vybavení, darovat pro nás nepotřebnou věc která může druhému dobře sloužit….normální je tvořit a pomáhat. Může to pro nás být relaxace, fit centrum nebo solárium :-) záleží na tom co máme rádi. Dostat tyto věci k příjemcům můžeme prostřednictvím LETS, Hearth.net nebo lokálních trhů. Zjistíme tak hodně o sobě, svých motivacích a dovednostech, o oceňování a hodnotě práce.

4) V místní komunitě můžeme založit a provozovat lokální obchůdky s biopotravinami, trhy místních pro místní, pozemkové spolky, obilní společnosti, sdílení aut a obnovitelných zdrojů energie, komunitou podporované zemědělství, sousedské spolky…..

5) Příležitostí ke smysluplné práci může být sociální podnikání nebo lokální férový obchod.

6) V obci nebo městské části můžeme vyzkoušet lokální multiplikátor (jak udržet korunu v oběhu v místní komunitě) a participativní rozpočet (obyvatelé rozhodují o části rozpočtu obce nebo města). Můžete zkusit vytvoření místní měny, založit kampeličky nebo etické banky, to je ale dost náročný úkol i pro ostřílené ekonomy. Nebo výzva?

7) S financováním projektů mohou pomoct mikroúvěry, rotační půjčkové fondy nebo podpůrné fondy.

8) Pro hloubavé jsou tu nerůst, populační nerůst, index stavu budoucnosti, nulový odpad, základní příjem a mnohá další teoretická východiska změny.

9) Ti kdo mají rádi legraci jistě ocení nápady jako Strana mírného poklesu v mezích přírodního zákona nebo Hnutí za poklidný splask :-))

 

 

Co s tím vším má společného permakultura a PermaNet?

Učíme lekce o LETS na permakulturních kurzech

Pracujeme na publikaci Ekonomika pro život

Podílíme se na činnosti Místní akční skupiny Střední Vsetínsko, masstrednivsetinsko.cz

Spolupracujeme s Hearth.net-ekonomika daru

Zkoušíme co jde realizovat v naší místní komunitě- lokální trhy, férový obchod, výměnné burzy

 

Nabízíme

– členství ve skupině LETS Valašsko

– LETS- POHÁDKA NEBO SKUTEČNOST, Alena Suchánková

– Bioregionální seznam- ke stažení

– Workshop LETS pro začínající skupiny

– Kurz Ekonomika pro život

 

Poptáváme

– místo na serveru pro skupinu LETS Valašsko

– admina pro skupinu LETS Valašsko

– spolupracovníky pro skupinu LETS Valašsko-brouky (brokery)